شناسه خبر : 562854
تاریخ انتشار :
رشد تولید خودرو با ماشین‌حساب صمت

رشد تولید خودرو با ماشین‌حساب صمت

خودرونگاران_ با وجود آنکه مقامات وزارت صمت مدام بر طبل آمار رشد تولید خودرو می‌کوبند، ولی به نظر می‌رسد رشد تولیدی که وزارت صمت مدعی آن است بر بازار خودرو تاثیر محسوسی نداشته است.

به گزارش خودرونگاران به نقل از دنیای اقتصاد، در جدیدترین اظهارنظر مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت، امید قالیباف، سخنگوی این وزارتخانه، در صفحه شخصی خود در توییتر اعلام کرده است تولید خودروی کامل از ابتدای سال جاری تا انتهای هفته گذشته، یعنی نهم آذر، نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد 380درصدی مواجه بوده است. این آمار بدان معناست که تولید خودروی کامل در کشور در طی این مدت باید نزدیک به 5برابر شده باشد. چنین رشد قابل‌توجهی قطعا می‌توانست با رشد عرضه از بحران شکاف عرضه و تقاضا در بازار خودروی کشور کاسته و بازار خودرو را به سمت تنظیم بازار برده و حتی باعث کاهش یا دست‌کم ثبات قیمت خودرو شود.

با‌این‌حال آنچه در واقعیت بازار خودرو رخ داده، فارغ از آمار و ارقام اعلامی دولتی‌ها، با رشد ادعایی صمت همخوانی ندارد. آنچه در واقع بازار با آن مواجه بود نه حتی ثبات قیمت بلکه افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها بوده است. تنها طی 20 روز گذشته قیمت خودرو در بازار بین 10 تا 15درصد افزایش پیدا کرده است که هیچ نشانی از افزایش عرضه آن هم نزدیک به 5 برابر نداشته است.  علاوه بر این، اخبار منتشرشده در رسانه‌ها در چند وقت اخیر نشان از آن دارد که خودروسازان حتی در تحویل تعهدات خود نیز دچار مشکل هستند. برای مثال برندگان قرعه‌کشی خردادماه ایران‌خودرو هنوز موفق به دریافت خودروهای خود نشده‌اند و با وجود تسویه‌حساب، خبری از تحویل نیست و صرفا یک پیام تبدیل اختیاری برای مشتریان ارسال شده است.

با کنار هم گذاشتن این اخبار می‌توان نتیجه گرفت رشد 380درصدی تولید خودروی کامل حتی منجر به تحویل به‌موقع خودروهای برندگان قرعه‌کشی شش ماه پیش خودروسازان هم نشده است!  به نظر می‌رسد رشد تولید خودروهای کامل به‌رغم آنکه سروصدای زیادی از طرف وزارت صمت به همراه داشته و هرچند وقت یک بار آمار به‌روز‌شده‌ای از آن منتشر می‌کند، اما هیج نتیجه محسوسی از آن در صنعت و بازار خودرو دیده نمی‌شود. شاید بتوان گفت علت این امر آن است که احتمالا وزارت صمت با آمار خودروهای ناقص سال گذشته به‌نوعی بازی می‌کند. در واقع آمار تولید خودروهای کامل شامل  تکمیل خودروهای ناقصی که در کف پارکینگ خودروسازان مانده بود و طی امسال تکمیل شد هم می‌شود. در بعضی موارد این خودروها تنها نیازمند تکمیل یک یا چند قطعه بوده‌اند.

خودروسازان طی امسال با تکمیل این دست از خودروها توانستند آمار تولید خودروی کامل خود را بهبود ببخشند؛ با‌این‌حال با در نظر گرفتن این موضوع، بازهم به نظر نمی‌رسد رشد 380درصدی تولید خودروی کامل از ابتدای سال تا نهم مهرماه آمار دقیقی باشد؛ چراکه به‌هرحال بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های تولید، تکمیل خودروهای ناقص نیز بخشی از عرضه را به خود اختصاص می‌دهد و رشد عرضه باید بتواند طبق قوانین ساده اقتصادی مبتنی بر عرضه و تقاضا، تاثیر خود را بر بازار خودرو بگذارد اما چنین اثری قابل‌مشاهده نیست.


نظرات

نظر شما

: : :


ایران خودرو

ایساکو

مدیران خودرو

لاماری

ایلیا خودروپرشیا خودرو

تابلو نرخ
اینفوگرافی
کلیه حقوق این سایت برای خودرونگاران محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

khordonegaran
Copyright © 2021 www.‎khordonegaran.ir‎, All rights reserved.